Obec Virt

Návod / Útmutató

PRED VÝRUBOM DREVINY SA VŽDY INFORMUJTE NA OBECNOM ÚRADE

Výrub dreviny je možný len do 31.3.2020

Kedy je potrebné žiadať o súhlas na výrub

•  Na stromy s obvodom kmeňa väčším ako 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité porasty s výmerou nad 10 m2.
  •  Na ovocné dreviny, ak sa výsadba nových ovocných drevín neuskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu.
  •  Na stromy s obvodom kmeňa väčším ako 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak ide o strom rastúci v súkromnej záhrade alebo záhradkárskej osade.
  •  Vždy, ak sa drevina nachádza vo verejnej zeleni alebo na cintoríne. V takomto prípade občan podáva podnet na výrub adresovaný na Obecný úrad Virt, ktorý zabezpečí celú realizáciu výrubu (od podania žiadosti na výrub až po uskutočnenie náhradnej výsadby za vyrúbanú drevinu.)

Povolenie na výrub drevín vydáva Obec Virt od 01.01.2002 v zmysle zákona č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ako prenesený výkon štátnej správy na obce. Súhlasy na výrub vydávané obcou Virt sa týkajú výhradne drevín rastúcich mimo lesa, nachádzajúcich sa na území s I. stupňom územnej ochrany.

Kedy nie je potrebné žiadať o súhlas na výrub

•  Na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité porasty s výmerou do 10 m2. Toto neplatí pre dreviny (stromy a kry) rastúce vo verejnej zeleni, alebo na cintorínoch. V prípade, že drevina je súčasťou verejnej zelene, alebo rastie na cintoríne, povolenie výrubu sa vyžaduje v každom prípade.
  •  Pri obnove produkčných ovocných drevín, ak sa výsadba nových ovocných drevín uskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu.
  •  Pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody na majetku

V týchto prípadoch platí ohlasovacia povinnosť. Ten, kto výrub uskutoční, je povinný obci Virt zaslať oznámenie o vyrúbaní dreviny najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu (viď tlačivá oznámenie o výrube).
  •  Na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak ide o strom rastúci v súkromnej záhrade alebo záhradkárskej osade.

A FAKIVÁGÁS ELŐTT MINDIG TÁJÉKOZÓDJON A KÖZSÉGI HIVATALON

A fa kivágások csak 2020.3.31-ig lehetségesek

Mikor szükséges a fakivágás jóváhagyását kérni

• Olyan fák esetében, amelyek törzsének kerülete nagyobb, mint 40 cm, a talajszint felett 130 cm-re mérve, és a 10 m2-nél nagyobb bokrok esetén.

• Gyümölcsfák esetén, ha az új gyümölcsfák ültetésére a fakivágástól számított hat hónapon belül nem kerül sor.

• Olyan fák esetén, amelyek törzsének kerülete nagyobb, mint 80 cm, a talajszint felett 130 cm-re mérve, és ha ez a fa magánkertben vagy kertészeti településen nő.

• Ha a fa nyilvános közteruleten vagy temetőben van. Ebben az esetben a polgár a fakivágási ösztönzőt nyújt be Virt Önkormányzati Hivatalához, amely biztosítja a fakivágás teljes megvalósítását (a fakivágás kérelem benyújtásától a kivágott fák pótlólagos ültetéséig).

A fák kivágására vonatkozó engedélyt a Virt Önkormányzati Hivatala 2002. január 1-je óta adja ki az 543/2002 a természet és tájvédelemről szóló Törvény alapján, mint az államigazgatás delegált teljesítménye az önkormányzatoknak. Virt település által kiadott kivágási engedélyek kizárólag az erdőn kívül termesztett fákra vonatkoznak, amelyek a terület első szintű védelmével rendelkeznek.

Mikor nem szükséges engedélyt kérni a fakivágáshoz.

• Olyan fák esetében, amelyek törzsének kerülete legfeljebb 40 cm, a talajszint felett 130 cm-re mérve, és a bokrok 10 m2-ig terjedhetnek. Ez nem vonatkozik a nyilvános közteruleteken vagy temetőben növő fákra. Abban az esetben, ha a fák nyilvános közterületen, vagy a temetőben nőnek, a kivágás jóváhagyására mindig szükség van.

• A termelési gyümölcsfák helyreállítása esetén, ha az új gyümölcsfák ültetésére a kivágástól számított hat hónapon belül kerül sor.

• Ha a fa az emberi egészségre vagy életre közvetlen veszélyt jelent vagy jelentős anyagi károkat okozó veszélyt jelent.

Ezekben az esetekben a jelentési kötelezettség vonatkozik.

Aki kivágta a fát,  köteles a fakivágásról szóló értesítést legkésőbb öt napon belül a kivágástól beküldeni a Virt Önkormányzati Hivatalára.

• Olyan fák esetében, amelyek törzsének kerülete legfeljebb 80 cm, a talajtól 130 cm-rel mérve, ha ez a fa, magánkertben vagy kertészeti településen nő.

Dátum vloženia: 29. 1. 2020 17:28
Dátum poslednej aktualizácie: 29. 1. 2020 18:23

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

RRA